A világ legnagyobb szórakoztató vállalata, a Walt Disney tavaly év végén bejelentette, hogy négy milliárd dollárért megvásárolta George Lucas filmstúdióját, a Lucasfilmet, amely számos szuperprodukciót készített, mint az „Indiana Jones” és a Csillagok háborúja („Star Wars”). Ezzel „aranyat tojó tyúkot” kebelezett be a vállalat. A Csillagok háborúja, mint termék elsõ moziban történt megjelenése, vagyis 1977 óta mozibevételekkel együtt átlépte a 30 milliárd dolláros bevételi határt.

Technikai oldal

Mi történt? Csodálatos sikertörténet jellemzi a Walt Disney árfolyamát. Évek óta tartó, szinte töretlen emelkedést és mindig újabb történelmi csúcsok kialakulását láthattuk. A 2011. októbertõl behúzott emelkedõ trendcsatorna szépen illeszkedik a grafikon számos pontjára, a trendcsatorna alsó támaszvonalát 2012. április óta a 200 napos mozgóátlag vonala erõsíti. A kurzus idén áprilisban felfelé irányban kitört a növekvõ trendcsatornából, a jegyzések túlvetté váltak. Az emelkedés meredeksége is indokolta a korrekciót, amelyet megerõsítettek a grafikonba integrált technikai indikátorok. A jegyzések több alkalommal próbálkoztak az áprilisi történelmi csúcs meghódításával, de egyelõre a medvék gyõzedelmeskedtek. A vizsgált idõszak végén az árfolyam felfelé pattant a két éve tartó trendcsatorna alsó támaszvonaláról.

Mi várható? A 200 napos mozgóátlag vonala fölött elhelyezkedõ árfolyam tovább emelkedhet. Ezt támasztja alá az MACD vételi szignálja. Az RSI oszcillátor a közelmúltban érintette a vételi zónát határoló egyenest, a Slow Stochastic már jóval korábban jelzett vételt. Amíg a jegyzések a trendcsatornában tartózkodnak, optimistán bízhatunk a pozitív folytatásban. Jó segítséget nyújtanak az egyes Fibonacci szintek a fontos támaszvonalak meghatározásánál. A 76,4%-os (58,68) Fibonacci szint letörésekor kezdhetünk aggódni…

 

Fundamentális oldal, a sztori

A világ legnagyobb szórakoztató vállalata, a Walt Disney tavaly év végén bejelentette, hogy négy milliárd dollárért megvásárolta George Lucas filmstúdióját, a Lucasfilmet, amely számos szuperprodukciót készített, mint az „Indiana Jones” és a Csillagok háborúja („Star Wars”). Ezzel „aranyat tojó tyúkot” kebelezett be a vállalat. A Csillagok háborúja, mint termék elsõ moziban történt megjelenése, vagyis 1977 óta mozibevételekkel együtt átlépte a 30 milliárd dolláros bevételi határt.

Új tartalom nélkül is átlagon felül teljesít a Star Warsból fakadó kereskedelem. Mi történik, ha a tervezett filmek a moziba jönnek? – mondta a Walt Disney termék- és licensz felelõse, Bob Chapek a Los Angeles Times magazinnak. A Disney konszern orrhosszal a világ legnagyobb licenszadója. A Licens! Global piackutató felmérése szerint az elõzõ évben több mint 39 milliárd dollár értékû Disney terméket forgalmaztak. Összehasonlításképpen: A második legnagyobb versenytárs a szegmensben az amerikai játékgyártó Mattel, amely licenszköteles Barbie és Matchbox eladásokból 7 milliárd dolláros bevételt ért el.

A Disney teljes mérlegében a licenszbevételek még csak alárendelt szerepet töltenek be. A Mickey egér konszern teljes árbevétele a 2013-as pénzügyi évre várhatóan 44,9 milliárd dollárra emelkedik, amely 6%-os növekedést feltételez. A nettó nyereség tekintetében 6,1 milliárd dollárral és 10%-os növekedéssel számolnak. A következõ évben már majdnem 48 milliárd dolláros forgalmat és 13%-al növekvõ, 7 milliárdos profitot várnak.

Az üzlet oroszlánrészéhez a televíziós üzletág, a Media Networks járul hozzá. Az idei elsõ három negyedévben a Disney csatornák , úgy mint a sportközvetítõ ESPN, amely közvetíti az amerikai NBA, NHL és NFL mérkõzéseket, valamint az ABC televíziós csatorna és a Disney Channels 6%-os növekedéssel, 15,4 milliárd dollárt forgalmaztak.  Ez a teljes forgalom 46%-nak megfelelõ teljesítmény.

A konszern egyedülálló kasszasiker stratégiája egy kicsiszolt koncepción alapszik. A Disney Mervel képregény figurák ezreit vette át 2009-ben, mint a pókember, Amerika Kapitány, „Hulk”, „Iron Man”, „Thor”. A Disney terjeszkedésével két újabb amerikai szuperhõs film érkezik a mozikba. A marveli univerzumból származó „Iron Man 3” címû film 200 millió dolláros költségvetésbõl készült és idén 1,2 milliárd dollárt hozott. A következõ bombasikerre nem kell sokáig várni a Marvel rajongóknak: November elején érkezik a „Thor 2” az amerikai mozikba. A következõ évben a rajongók a „Captain America” és a „Guardians of the Galaxy” címû Marvel filmeknek örülhetnek.

A Disney értékteremtési lánca nem szakad meg televíziós és videó üzlettel. A Disney szabadidõparkok már nemcsak Mickey egérrõl és Donald kacsáról vagy Goofyról szólnak. Egyre több Marvel szuperhõs egészíti ki a klasszikus Disney karaktereket és vonzanak újabb látogatókat. A „Thor 2” címû film mozi megjelenésekor az amerikaiak az 1955-ben megnyitott és egyben elsõ kaliforniai szabadidõparkban, Anaheimben, egy megfelelõ attrakcióval készülnek, de hogy mivel, az szigorúan titkos.  Az ágazatot ismerõk azt gyanítják, hogy a Disney egy saját Marvel parkot tervez Anaheimben. Az alapkövet már letették ehhez. De nemcsak a meglévõ parkokba fektet be a Disney. A sokmilliós Shanghai metropoliszba 2015 végéig megnyitják a világszerte második, Ázsiában hatodik legnagyobb szabadidõs parkot, a „Shanghai Disney Resortot”.

Az Aktionär címû magazin már sokadik alkalommal ajánlja vételre a Disney részvényeket és a jelenlegi árfolyam mellett is bõven lát potenciált a növekedésre. A Marvel és Lucasfilm átvétele tovább repítheti a Disneyt. A részvény minden hosszú távú befektetõ számláján megtalálható.

Szólj hozzá